Påsk_hemsida_huvudbild.jpg
30
mars
30 mars 2018
Klockan 20.00
Immanuelskyrkan

Påskdrama i Immanuelskyrkan

Det var på långfredagen världshistoriens största drama utspelade sig. Nu har du chansen att återuppleva detta i ett passionsdrama fyllt av musik vid två föreställningar den 30 mars kl. 20.00 och 22.30.

I dramat möter du följaren, förrädaren, domaren, vännen, mamman och överklasskvinnan. Ta med en vän och upplev långfredagen på riktigt.

Frivillig entré, allt överskott går till kyrkfonden.

 

Jesu sista dygn i livet att gestaltas genom dramatiserade berättelser från sex olika ögonvittnen: Judas, Maria i Betania, Petrus, Maria Jesu mor, Pilatus och hans hustru Claudia Procula. I rollerna finns Lars-Göran Holmgren, Klara Härgestam, Peter Appelskog, Karin Synnerman, Josefine Arenius och Per Alexanderson.

Dramat ackompanjeras av nyskriven musik av och med bl a Pelle Ankarberg, Jonas Kahnberg m fl.