Ledardag
25
mars
25 mars 2018
Klockan 11.00

Gudstjänst med välkomnande av nya medlemmar

Välkommen att fira gudstjänst! Körförslaget sjunger låtar från Melodifestivalens historia, Edward Härgestam predikar och vi hälsar nya medlemmar välkomna till församlingen.

Det planerade dopet är flyttat framåt till april.

Om du vill bli döpt eller vet om någon som går och funderar på saken så ta kontakt med Edward Härgestam eller någon annan av församlingens pastorer.


Dessutom, söndagen den 18/3 så blir det en träff i kyrkan efter kyrkkaffet för dig som är ny i kyrkan, och antingen nyligen har kommit med i församlingen, eller funderar på att bli en del av gemenskapen. Vi kommer prata lite grann om vår historia, vår vision, och samtala om vår församlingsordning. Edward Härgestam och Johan Arenius håller i samlingen, och du är varmt välkommen att vara med, men kontakta gärna någon av oss innan så vi vet ungefär hur många vi blir. Ungefärlig starttid, 13:30, i Caféet.