Kyrkan utsida
23
mars
23 mars 2018
Klockan 19.00
Café Immanuel

Cafréda

Fredagarna i Immanuelskyrkan handlar om att träffa nya människor och umgås med de vi redan känner. Vi vill vara en skön plats att hänga på, med gott fika och schysst sällskap. 

Vad vi gör

Ungefär varannan vecka firar vi gudstjänst någon gång under kvällen. Varje fredag har vi någon slags andakt då vi ber till Gud tillsammans och sjunger lovsång. Resten av tiden umgås vi. Vi vill alltid höra nya idéer om vad Cafréda kan bli från de som hänger här. Här har alla möjlighet att skapa sitt favoritställe.

Vi som ledare

Ledarna på Cafréda är allt från äldre tonåringar som får växa in i ett ledaransvar till äldre kvinnor och män som vill finnas till för tonåringarna, som mentor, förebild och vän(?). Vill du veta mer vilka vi ledarna är får du gärna komma in i kyrkan under Cafréda. Undrar du något särskilt kan du alltid kontakta vår ungdomspastor Edward Härgestam