Brucekören II
14
mars
14 mars 2018
Klockan 19.00
Körrummet

Körförslaget Melodifest

Det har dröjt ett tag sen sist, men nu kan vi äntligen bjuda in till nästa Körförslag!

När hela Sverige bubblar av schlager så hakar vi på och sjunger sånger från Melodifestivalen genom åren.

Under Per Alexandersons ledning övar vi fyra onsdagar med start 28 februari och sjunger på gudstjänsten söndagen 25 mars.

Alltså:

Start: onsdag 28/2 kl 19 i Körrummet

Övningar: 7/3, 14/3 och 21/3.

Uppsjungning: Sön 25/3 kl 11

 

Som vanligt är deltagandet gratis med frivillig avgift för frukt i pausen.

 

Körförslaget

Körförslaget är en projektkör som byter ledare, deltagare och musikstil nästan varje månad. Alla får vara med, ingen blir utröstad och vi har väldigt roligt.

Vad vi gör

Psalmer, Bruce Springsteen, julsånger, gospel och a capella ryms i körförslaget. Olika körledare leder en kör med sin genre under några onsdagar. Varje omgång av körförslaget avslutas med att kören sjunger i en gudstjänst eller har en konsert.

När, var och hur

Vi ses på onsdagskvällar klockan 19-21 i körrummet bakom läktaren i Immanuelskyrkan. Datumen för varje körförslag hittar du här på hemsidan så du vet när en ny projektkör startar. Ta med dig kompisar, grannar, arbetskamrater, släktingar och alla andra du vill dela en härlig upplevelse med. Vi brukar ta en frivillig avgift som bidrag till omkostnader men du är viktigare än pengarna så avgiften är frivillig.